3 grudnia 2009

Stefan lat 48.

Kim jest Stefan ?

Historia i dzisiaj …
Na podstawie przekazanych z ust do ust historii można wnioskować, że już z poczatku XIX wieku byli wędrownymi kuglarzami, objeżdżającymi miasteczka Mazowsza i Podlasia - połykaczami ognia, żonglerami, klownami, muzykantami, śpiewakami i tancerzami. Grającymi swoje spektakle na ulicach , placach , targowiskach , salach , dworach…Jakiś czas mieli swój własny rodzaj teatru mobilnego. Wiemy, że podczas jednego z tournee w rosyjskim zaborze ten teatrzyk został spalony przez „nieznanych sprawców”.
Lata 20ste , lata 30ste
Na sceny stolicy udało im się przebić za sprawą pradziadka, grającego w różnych teatrzykach rewiowych ,który jednak zasłynął jako fakir. Grywał u boku takich sław jak np. Ludwik Sępoliński.
Salto dla marszałka Józefa Piłsudskiego z pomnika A.Mickiewicza w Wilnie , dlaczego nie !
Kiedyś na rynku w Łańcucie zauważył ich hrabia Potocki i zaprosił na występ do pałacu, gdzie właśnie zaczynało się przyjęcie. Ciocia Irena zapamiętała, że na koniec jeden z roześmianych panów wziął ją na ręce i sam, z cylindrem w ręku, zbierał datki od publiczności. Panem tym był Jan Kiepura.

Okupacja…
Występy dla okupanta źle na ogół się kończyły dla polskich artystów, co najmniej złamaniem kariery. Jedna z tancerek, która współpracowała z gestapo, została zastrzelona na estradzie "Adrii". Dziś nie wiadomo już, jaką rolę w tej i innych akcjach przeciw okupantom odegrał Brzozowski-dziadek. Niewiele o tym opowiadał. Wiemy, że w AK miał pseudonim "Bogon". Tak akrobaci nazywali kiedyś mostek gimnastyczny. Mimo że występował dla Niemców przez większą część okupacji, nikt mu nigdy tego nie wypominał.
Któregoś wieczoru do mieszkania Brzozowskich wpadli niemieccy tajniacy i kazali im szykować się do drogi. "Z kostiumami", dodali po chwili napięcia. Załadowali ich na ciężarówkę i powieźli daleko na północ od Warszawy. Kiedy wyszli na scenę, zobaczyli przed sobą salę pełną generałów i feldmarszałków. Był i pan z wąsikiem. Były to urodziny Goeringa, które zgromadziły całą czołówkę III Rzeszy. Za ten występ Brzozowscy dostali kilka worków kartofli i worek cukru. Występowali tam jako polscy artyści Grupa Brzozowscy . Agent artystyczny zajmujący się nimi postawił ultimatum , albo zmienią nazwisko na niemieckie i świat stoi przed nimi otworem, a siebie nazwą Die Vier Voltis , albo mogą wracać na ulicę. Wrócili na warszawskie podwórka.
PRL…
Po wojnie przenieśli się do Wrocławia. Brzozowski-dziadek, jako kierownik artystyczny Teatru Ludowego(dawniej Liebich Theater), już we wrześniu 1945 roku zachęcał tam publiczność do oglądania "18 atrakcyjnych numerów" nowej rewii. Dla wolnych komediantów nadchodziły jednak trudne lata. We Wrocławskiej operze zagrali w „Sprzedanej narzeczonej” tam poznali Henryka Tomaszewskiego , który poprosił o lekcje akrobatyki . Tak się zaprzyjaźnili. W PRLu wszystko zostało ujęte w ramy planu. Brzozowski-dziadek oraz jego dzieci Stefan i Irena podjęli pracę w Cyrku nr 4 jako państwowi akrobaci. Do kolektywu jednak nie pasowali, a ponadto zawiedli oczekiwania kierownictwa - dziadek nie chciał zapisać się do partii, a młodzi do ZMP. Kiedy jeszcze dziadek zaczął wraz z bezpartyjnym klownem Castelli wygłaszać krytyczne uwagi o ówczesnej rzeczywistości podczas politycznych poranków , Brzozowskich z cyrku wyrzucono. Po uchyleniu furtki dla prywatnej inicjatywy dziadek na wzór dawnych zespołów wędrownych zorganizował własną trupę Estrada Cyrkowa. Było to jedyne takie nieuspołecznione przedsiębiorstwo w Polsce.
Lata 80-te i dzisiaj
Stefan i Dorota występują w teatrach w całej Europie poznając tam wielu ciekawych artystów i wiele nowych trendów scenicznych. Wśród artystów z którymi dzielą scenę jest Sammy Davis, Francis Brunn, Vicky Leandros i wielu innych. Podczas koncertów we Francji zawiązują przyjaźń z lalkarzem Andre Vallet , która zaowocuje ideą sceny dla młodych widzów w zupełnie nowatorskiej formie. Taka scena powstała we Wrocławiu : Wrocławska Scena Młodego Widza Twister. Najbardziej zakręcone spektakle dla dzieci i młodzieży w Polsce.
Ze spektaklem „Marzenia do spełnienia” gra w Polsce : Teatr Miejski im.Gombrowicza w Gdyni, Teatr Apollo w Poznaniu , a we Wrocławiu w Centrum Kultury Agora. Po jego propozycje dla dzieci sięgają np. Teatr Ateneum w Warszawie czy Teatr Buffo i wiele innych znakomitych miejsc np. Hotel Bryza w Juracie czy Hotel Gołębiewski…
Zespół tworzą aktorzy : Stefan Brzozowski, Natalia Rula, Magda Łachówna (zakładała teatr Zakład Krawiecki),Dorota Brzozowska ,Romek Starski, Agnieszka Marciniak.
Twórcza współpraca tej pierwszej czwórki osób owocuje znakomitym spektaklem jakiego jeszcze w Polsce nie było! http://www.mlodywidz.pl/
Stefan zakłada jak wiadomo również kabaret Klaps , który kolejny raz zaskakuje swoim odmiennym widzeniem kabaretu jako miejsce dla show, komedii czy nawet w najnowszym projekcie : operetki.

Brak komentarzy: